تسلیم

یا حق.

نامه پیشوای باورداران به هرکس که این نامه بدست او رسد پس از آنکه پسر ملجم - که نفرین خدا بر او باد - بدو شمشیر زد :

شما را سفارش می کنم به ترسیدن از خدا و اینکه جهان را مجویید هر چند جهان به دنبال شما آید و دریغ مخورید بر چیزی از آن که به دستتان نیامده است. راستی را بگویید و برای رسیدن به پاداش - آن جهان - بکوشید. با ستمکار در پیکار باشید و ستمدیده را یار.

شما و همه فرزندان و کسانم و هرکه نامه من بدو رسد را، سفارش می کنم به ترس از خدا و سامان کارها و آشتی با یکدیگر؛ که من از جد شما (ص) شنیدم که می فرمود : آشتی دادن میان مردمان بهتر است از نماز و روزه سالیان.

خدا را! خدا را! درباره یتیمان، آنان را گاه سیر و گاه گرسنه نگذارید و نزد خود خوار مدارید.

خدا را! خدا را! همسایگان را بپایید که سفارش پیامبر شمایند. چندان درباره آنان سفارش فرمود که گمان بردیم برای آنان ارث خواهد گزارد.

خدا را! خدا را! درباره قرآن،‌ مبادا دیگری بر شما در رفتار به آن پیشی گیرد.

خدا را! خدا را! درباره نماز، که نماز ستون دین شماست.

خدا را! خدا را! در خانه خدا، آن را تهی مگذارید که اگر از آن روی گردانید، گرفتار آئید.

خدا را! خدا را! در نبرد برای خدا،‌ به دارایی و به جان و به زبانهاتان!

بر شما باد به یکدیگر پیوستن و به هم بخشیدن. مبادا از هم روی گردانید و پیوند بگسلانید. امر به معروف و نهی از منکر را وامگذارید که بدترین شما بر شما چیره خواهد شد! آنگاه خدا را می خوانید و از شما پذیرفته نمی شود.

پسران عبدالمطلب! نبینم پس از من خون مسلمانان را بریزید و بگویید که فرمانروای مومنان را کشته اند! بدانید جز کشنده من نباید کسی به خونخواهی من کشته شود.

بنگرید! اگر من از شمشیر او مردم،‌ او را تنها یک شمشیر بزنید. دست و پا و دیگر اندام او را مبرید که من از پیامبر خدا (ص) شنیدم که فرمود : "بپرهیزید از بریدن تن مرده، هرچند سگ هار باشد."

 

پ ن : چند وقت پیش که این وصیت نامه رو تو کتابچه دانشگاه (برای مسابقه غدیریه...) خوندم، خیلی دلم خواست اینجا بنویسم؛‌ ولی نمی شد! بیاید دعا کنیم بتونیم بهش عمل کنیم و بیاید اراده کنیم...

یا حق!

[ سه‌شنبه ٦ اسفند ۱۳۸٧ ] [ ۱٢:٥٩ ‎ق.ظ ] [ تسلیم ] [ نظرات () ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ
نويسندگان
صفحات اختصاصی
آخرين مطالب
امکانات وب